Как и какво четем
Здравей отново,
Предишният път ти разказах как в нашия свят се информираме за случващото се. Ако си забелязал, отделяме специално внимание на печатните медии. Днес ще ти разкажа за четенето при нас. Това е едно много приятно и полезно занимание. Доколкото си спомням и вие го практикувате, но, средно погледнато, по-ограничено и по малко различен начин. На пръв поглед няма разлика между четене от електронен носител и от хартия. Също както вечеря на електрическо осветление или на свещи. Но в отвъдния (за вас) свят нещата се правят и случват по-различно. Ето защо искам да ти разкажа.
Ние нямаме и таблети или четци за електронни книги. Чуваме напоследък, че вие се вълнувате за новия Kindle Fire и сте много въодушевени от факта, че ще струва доста по-евтино от iPad. При нас тези новини рядко стигат, защото ние четем добрите стари книги. Това са определен брой (най-често стотина или повече) еднакви по големина листове залепени от едната страна и подвързани с мека или твърда корица. На тези листове може да са написани роман, сборник разкази, поезия, някакъв учебник и още много неща. Има и илюстрации - снимки или рисунки.
Книгата се пише от един или няколко автори и се „прави“ във фирма наречена издателство. Издателството обикновено издава определени типове книги. Например учебници, пътеводители, речници, художествена литература, готварски книги. Има едно място, наречено печатница, където всъщност се изработва самата книга. След това отива в специализиран магазин наречен книжарница, където на полиците са подредени книгите по видове. Чували сме, че вие все повече се увличате по онлайн покупки и поръчвате всичко по Интернет. При нас не е така - ние отиваме и си пазаруваме на място. Ако някъде книгата я няма, отиваме и я търсим другаде. Повярвай ми, намираме си я, а и виждаме много други заглавия. Прелистваме и си оставяме едно на ум ако ни харесат.
Знаеш ли колко е приятно когато се прибереш вечер или имаш свободно време да почетеш малко? Някои от нас го правят при всяка възможност. Обогатява ни духовно, дава ни много нови знания и умения. Човек се учи цял живот, развива интелекта и емоционалността си. За някои от нас четенето е почти професионално задължение, а за всички е неизмеримо удоволствие. Ето аз например, ако щеш вярвай, се заглеждам по една книга по история на изкуството и при първа възможност ще я започна. Това е само пример - мога много да ти разказвам за читателските ни пристрастия. Художествената литература например е много популярна.
Имаме и хубави списания. Това е малко по обем и, в повечето случаи, илюстровано периодично издание. Съдържанието им по-общо или са специализирани в някаква област. Излизат няколко пъти в годината и се продават при вестниците. Има и абонамент, ако не искаш да изпуснеш някой брой. Много от нас си имат едно или няколко любими и си ги следят редовно. Всички броеве се пазят в едни институции наречени библиотеки и ако по някаква причина не ги притежаваш, можеш да отидеш и да ги прочетеш. Там има и много книги за четене. Но за библиотеките ще ти разкажа някой друг път.
Ти добре ли си? Пиши ми какво се случва с теб. Ще ми е приятно да науча какво правиш.