Как пазаруваме
Здравей отново, приятелю,
Разказах ти къде ходим да пазаруваме - в най-различни магазини и зеленчукови пазари. Днес искам да ти разкажакак точно го правим. Пазаруването е важен процес за нас. От една страна така си набавяме част от нещата, които са ни необходими. От друга е и вид социална дейност. Така общуваме помежду си. Често ти споменавам за това. Не, не се замисляме над въпроса „Какво да направим, за да общуваме пълноценно?“ При нас нещата са организирани по естествен начин. Но нека сега ти разкажа по същество как точно пазаруваме, защото мисля, че ще ти е интересно.
Избираме какво да купим според нуждите си. Е, разбира се, понякога си позволяваме и някоя глезотия. Но най-често отиваме в магазина с ясен план какво да купим. Периодично си правим си списък с покупки. Хляб например купуваме всеки ден или през ден, плодове и зеленчуци - също доста често. Но веднъж седмично преглеждаме хладилника и шкафа си за останалите храни. Гардероба си задължително поглеждаме при смяна на сезоните. Знаем кога започват да се произвеждат дрехите за следващия сезон и преценяваме дали нещо няма да ни трябва. Рядко, но все пак ни се налагат и инцидентни покупки. Например на лекарства.
Когато отидем в магазина знаем какво ни трябва. Понякога импровизираме на място. Ако сме планирали да сготвим нещо за вечеря, а нужният продукт го няма, решаваме какво да направим - да го потърсим другаде или да сготвим нещо друго. Ако за някоя дреха няма нашият размер постъпваме по същия начин. Но в повечето случаи, ако имаме тази възможност, решаваме първо да потърсим в друг магазин.
Когато избираме какво да купим се водим от различни съображения. На първо място поставяме здравето си и това на нашите близки. След това - вкус, когато става дума за храни, и удобство - за останалите неща. За нас е важно сиренето първо да е прясно, а когато има две марки - избираме по-вкусното. Важно е например при производството на дрехата да не са използвяни вредни бои, а при допир с хладилника да не „хваща ток“. А едва след това - дрехата да стои удобно и да топли през зимата, а хладилника да е икономичен, с подходящ размер и да има нужните полици. Външният вид също е много важен, но, ако не става дума за коледна украса или нещо подобно, го поставяме на по-задно място.
За съжаление парите съществуват и при нас. Но, както ти писах преди време, са по-особени. Паричната единица е същата както при вас. Но самите пари са материални. Част от тях са правоъгълни парчета хартия с различни надписи върху тях. Наричат се банкноти. Други са кръгли парчета метал, наречени монети. В магазините разменяме пари срещу стоки. Странно нали?
И накрая не мога да избегна въпроса доколко се съобразяваме с цената. И при нас има всякакви хора. Някои купуват стоките с най-добри характеристики, други - най-евтините. Но като цяло не се хвърляме да купуваме неща, които не са ни нужни и най-често избираме най-доброто качество, което обаче можем да си позволим. Без да сме скъперници, се стараем да постигнем най-добрия баланс между цена и качество.